Prasy krawędziowe PRCN

Krawędziarki do blachy

Prasy krawędziowe PRCN

Maksymalnie zaawansowana prasa krawędziowa typu PRCN RICO Portugalia występuje w dwóch rodzajach :

 

 1. I-LINE - szybka i precyzyjna, naciski do 200 ton,
 2. C-LINE - naciski powyżej 200 ton z dużym stopniem dostosowania do potrzeb.

 

Cechą wspólną obu grup jest innowacyjne położenie siłownikow belki gnącej, bliżej osi krawędziarki w specjalnym profilu H, co zmniejszaZakres produkcji pras krawędziowych RICO deformacje belki podczas gięcia blachy o 60% w porównaniu do konstrukcji tradycyjnych. Ksztalt ramy, wielkość rozwarcia, kształt i wielkość gardła, zostały zaprojektowane w oparciu o badania zmęczeniowe zrealizowane we współpracy z Politechniką w Porto, wraz z doborem stali wysokiej jakości, o odpowiedniej grubości do budowy struktury.

Tego rodzaju komplet działań mających na celu maksymalizację sztywności korpusu (strukturalna kompensacja deformacji struktury) jest stosowany tylko przez liderów rynku pras krawędziowych i pozwala na uzyskanie urządzenia o wysokiej kulturze pracy, doskonałej dokładności gięcia blachy, oraz wysokiej trwałości struktury krawędziarki oraz trwałości zabudowanych komponentów ze względu na znaczne ograniczenie naprężeń korpusu. 

 

Uzupełnieniem niezwykle sztywnego korpusu są : hydraulika najwyższej jakości (Vickers, Parker, Hoerbiger Germany), precyzyjne zderzaki napędzane serwomotorami na śrubach kulowych, komponenty mechaniczne i elektryczne pochodzące od producentów z UE, sterowniki Delem lub Cybelec, szerokie wyposażenie dodatkowe a także perfekcyjne, estetyczne wykonanie z dbałością o detale.

 

Prasy krawędziowe PRCN RICO Portugalia - innowacyjne urządzenia o doskonałej jakości, dokładności pracy oraz nadprzeciętnej stabilności i trwałości.

 

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z prasami krawędziowymi PRCN : I-Line oraz C-line 

 

Produktywność

 • Automatyczne obliczanie kąta, siły i położenia osi szybkiego zderzaka
 • Sterowanie z grafiką, przyjazne dla użytkownika, z j.polskim
 • Wysoka wydajność

Uniwersalność

 • Swaybend system (RICO) - wahliwe połączenie siłowników z belką
 • Konfiguracja dostosowana do klienta, szerokie wyposażenie opcjonalne

Precyzja

 • H-Box rama (RICO)
 • Strukturalna kompensacja deformacji struktury
 • Serwo-napędy osi
 • Hydraulika proporcjonalna

Bezpieczeństwo

 • Maszyny zgodne z dyrektywą CE 2006/95
 • Ochrona laserowa

Niezawodność

Opierając się na swym bogatym doświadczeniu zdobytym przez dziesięciolecia produkcji maszyn, RICO prowadzi restrykcyjną politykę doboru komonentów pras i gilotyn. Wszystkie komponenty są certyfikowane zgodnie z normami europejskimi a ich głównym źródłem są najlepsi producenci z Niemiec, USA, Holandii, Włoch i Szwajcarii. Wszystkie elementy konstrukcyjne są obliczane według metody elementów skończonych a do ich wykonania użyta jest tylko stal wysokiej jakości S275 i S355 JR J2 (+ N).

Estetyka wykończenia

RICO dba o perfekcyjne wykończenie maszyn bo wg naszego przekonania - co widać na zewnątrz zaświadcza o tym co znajduje się wewnątrz.

H-Box - system sztywnej ramy to doskonała jakość gięcia

Cylindry zamontowane są w specjalnym profilu H, będącym częścią ramy górnej, w mniejszej odległości między nimi niż to ma miejsce w konstrukcjach tradycyjnych. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie strukturalnego odkształcenia ramy podczas pracy o 60%, zapewniając równomierny i kontrolowany rozkład sił. Efektem jest doskonała jakość gięcia zarówno na końcach jak i pośrodku urządzenia, zarówno podczas pracy pojedynczej prasy krawędziowej jak i w układach tandem. Profil H opisany powyżej oraz rama zaprojektowana przez Politechnikę Porto, zweryfikowana pomiarami na pracujących korpusach, wykonana precyzyjnie na nowoczesnych urządzeniach CNC z certyfikowanej, jednorodnej stali o najwyższej jakości - to wszystko zapewnia odpowiednią sztywność co jest kluczowym celem naszych działań projektowych.

Gardło, prześwit, skok - optymalne dla świetnej jakości gięcia

Nasz cel to sztywna maszyna. Dlatego oprócz dbałości o właściwy projekt ramy oraz dbałość o użyty materiał do jej wykonania, prowadzimy badania nad wpływem kształtu gardła (wycięcia w ramie), prześwitu pionowego a co za tym idzie-równoważnego kształtu korpusu oraz skoku, na jakość gięcia. Świadome i precyzyjne działania projektowe w tym zakresie mają ogromny wpływ na jakość gięcia oraz długowieczność maszyn prod. RICO. Tworzymy JAKOŚĆ za rozsądną cenę.

System SwayBend - likwidacja naprężeń belki górnej

Sestem Swaybend w prasie krawędziowej PRCN

 

Gięcie stożków jest teraz możliwe bez niebezpiecznych naprężeń na belce górnej. Belka jest mocowana do siłowników za pomocą przegubu kulowego z dodatkowym stopniem swobody zanurzonego w kąpieli olejowej. Dzięki temu możemy bezpiecznie pochylić belkę górną i dociskać formatkę stożka na części jego wysokości uzyskując świetną jakość produktu.

Potrójna prowadnica - lepsze podparcie belki górnej

 

Górna belka posiada podparcie/prowadzenie swego ruchu w górę i w dół, na ułożyskowanych trzech prowadnicach - jednej centralnej i dwóch bocznych. To pozwala na precyzyjne prowadzenie oraz zmniejsza odkształcenia belki górnej podczas gięcia.

Synchronizacja optyczna - wielokrotnie bardziej precyzyjna 

Odczyty optyczne - prasa krawędziowa RICO

 

System odczytu aktualnej pozycji belki górnej w trakcie pracy prasy. Odczyt odbywa się za pomocą liniałów optycznych renomowanej firmy GIVI MISURE zamontowanych na niezależnych od struktury prasy profilach „C”.

Odczyt pozycji w przypadku liniałów optycznych GIVI MISURE jest ponad 10 razy dokładniejszy niż

w przypadku powszechnie stosowanych liniałów magnetycznych. Poziom dokładności odczytu wynosi 0,003 mm

Szybsze zderzaki napędzane silnikami bezszczotkowymi

 

 

Precyzyjne i bardzo szybkie zderzaki napędzane silnikami bezszczotkowymi, precyzyjne śruby toczne, wysoka dokładność osi zderzaka. Dokładność pozycjonowania oś X - 0,05 mm, oś R - 0,1 mm, oś Z - 0,1 mm

Prędkości osi X - 500 mm/s , osi R - 170 mm/s , osi Z1 i Z2 - 2000 mm/s

Nowoczesne i przyjazne sterowniki – standardowo DELEM DA-66T

Ekran dotykowym kolorowa grafika 2D + wizualizacja 3D, Obsługa do ośmiu osi + funkcje pomocnicze,•Intuicyjna obsługa sterownika, Najbardziej precyzyjne formuły obliczeniowe (np.:rozwinięcia, czas), Wsparcie na każdym poziomie obsługi sterownika (instrukcje), Możliwość definiowania matryc i stempli - biblioteka narzędzi, Możliwość definiowania materiałów - biblioteka materiałów, Możliwość zapisu kilkuset wielostopniowych programów gięcia, Optymalizacja kolejności gięć, Kontrola czasu zatrzymania górnej belki, kontrola awarii, Najbardziej zaawansowany system korekt parametrów gięcia, Programowanie pracy zderzaka, Programowanie skoku belki gnącej, Licznik gięć, Przelicznik miary, Transfer danych, Informowanie o błędach – anty-kolizja

Funkcja StandBy: Realne oszczędności!

Gdy prasa krawędziowa nie realizuje gięcia napęd jest odłączany, nawet w trybie programowania, co zapewnia wymierne korzyści związane z oszczędnością energii.

Linie gięcia

Prasy krawędziowe PRCN zintegrowane z robotami przemysłowymi pozwalają na stworzenie automatycznych linii gięcia wg potrzeb konkretnego projektu - także w układzie tandem

 

 

 

Kilka filmów prezentujących prasy krawędziowe PRCN :

 

 

Katalog pras krawędziowych PRCN Katalog ogólny RICO Portugalia
   

 

Prasy hydrauliczne PRCN  -  Dane technicze :

 

Prasy krawędziowe PRCN - specyfikacja techniczna

galeria
wstecz

PRASY KRAWĘDZIOWE PRCB

 

Krawędziarki do blachy typu PRCB to maszyny charakteryzujące się świetnym stosunkiem CENY do JAKOŚCI wykonania, niezawodności i wydajności. Krawędziarka PRCB wykonana jest na standardowym typie ramy, z siłownikami zamocowanymi na przedłużeniu ram bocznych, ze szczególną uwagą skupioną na sztywności struktury, z zastosowaniem komponentów pochodzących od renomowanych producentów z UE i USA, zbudowana z największą dbałością o szczegóły, perfekcyjnie i estetycznie wykończona.

Prasa krawędziowa PRCB posiada bogate wyposażenie standardowe oraz szeroki wachlarz wyposażenia dodatkowego.

 

Geometria prasy PRCB została zaprojektowana we współpracy naszych projektantów z Politechniką w Porto, w oparciu o wylicznia teoretyczne i fizyczne pomiary na pracujących korpusach maszyn. Przy budowie wszystkich typów i rodzajów naszych maszyn, celem który sobie stawiamy jest nadprzeciętna sztywność korpusu. Więc nie dążymy bezkrytycznie za trendem maksymalizacji wielkości gardła i prześwitu. Sztywna struktura krawędziarki to podstawa, a gardło, rozwarcie i skok są optymalne i wystarczające dla większości prac realizowanych na prasach krawędziowych. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu że sztywna struktura stanowi mocną bazę do instalacji zderzaka oraz komponentów mechanicznych i hydraulicznych co przekłada się na niski poziom naprężeń i sił oddziałujących na urządzenie, co z kolei ma kluczowe znaczenie dla :

 

- dokładności i powtarzalności giętych elementów

- bezawaryjnej pracy

- wieloletniej trwałości maszyny, także po okresie gwarancyjnym

 

Mamy przekonanie że są to istotne argumenty dla każdego użytkownika któremu zależy na jakości swego wyrobu oraz na dotrzymaniu terminów realizacji zakontraktowanych z odbiorcami. 

Zapraszamy zatem do bliższego zapoznania się z prasami krawędziowymi typu PRCB produkcji RICO Portugalia.

 

Produktywność

 • Automatyczne obliczanie kąta, siły gięcia i położenia osi zderzaka
 • Sterowanie przyjazne dla użytkownika, wyposażone w j.polski

Uniwersalność

 • Konfiguracja na żądanie : dowolna ilość osi zderzaka, dowolny zaawansowany sterownik, możliwość zmiany prześwitu i skoku, dobór narzędzi do zadania gięcia, podpory przednie, podpory przy palcach zderzaka podtrzymujące cienką blachę podawaną do zderzaka itd - więcej >>> w katalogu

Precyzja

 • Strukturalny system kompensacji strzałki ugięcia (sztywny korpus a także możliwość zastosowania kompensacj mechanicznej sterowanej CNC)
 • Osie zderzaka z napędem serwo, prezyzyjne przeniesienie napędu na śrubach tocznych i pasach zębatych z kordem stalowym
 • Hydraulika proporcjonalna
 • Optyczne odczyty położenia belki górnej z dokładnością 0,01 mm (wielokrotnie dokładniejsze od odczytów magnetycznych)

Bezpieczeństwo

 • Maszyny zgodne z dyrektywą CE 2006/95
 • Laserowe zabezpieczenie strefy roboczej przedniej, z tyłu - kurtyny fotoelektryczne

Niezawodność

RICO restrykcyjnie dba o dobór komponentów stosowanych do produkcji swoich maszyn bazując na bogatym doświadczeniu nabytym w ciągu dziesięcioleci pracy. 
Wszystkie komponenty są certyfikowane zgodnie z normami europejskimi a ich główne źródła to renomowane firmy z Niemiec, USA, Holandii, Włoch i Szwajcarii. Wszystkie elementy konstrukcyjne są obliczane według metody elementów skończonych, do produkcji użyta jest stal wysokiej jakości typów S275 i S355 JR J2 (+ N).

Estetyka wykończenia

RICO dba o perfekcyjnie wykończenie maszyn bo wg naszego przekonania - co widać na zewnątrz zaświadcza o tym co znajduje się wewnątrz.

Technologia i precyzja RICO łatwiej dostępne

Korzystanie z zaawansowanej technologii RICO staje się łatwiejsze. Model pras krawędziowych PRCB łączy w sobie jakość, wydajność, dokładność oraz niezwykle konkurencyjną cenę.

Sztywna struktura to baza dla wszystkich elementów krawędziarki

 

 

Bardzo mocna monoblokowa rama, projekt powstał we współpracy z Politechniką w Porto. Większą sztywność uzyskano dzięki odpowiednim wymiarom ramy, belki górnej, gardła, grubościom i jakości użytych płyt stalowych, staranności obróbki oraz operacji uwalniającej od naprężeń wewnętrznych oraz obróbki całości w jednej operacji obróbki skrawaniem. Takie rozwiązanie minimalizuje deformację ramy oraz belki stołu przekładając się na wysoką wytrzymałość i precyzję pracy.

 

 

 

Siłowniki decydują o jakości pracy

 

Wysokiej jakości cylindry hydrauliczne wykonane z wysokiej jakości stali, poddawane precyzyjnej obróbce. Siłowniki produkowane są na nowoczesnym i ultra precyzyjnym centrum obróbczym w naszym zakładzie. Siłowniki są chromowane, szlifowane i honowane co zapewnia im wysoką wytrzymałość.

Zamontowane są bezpośrednio na bocznych kolumnach ramy maszyny, w spacjalnie przygotowanych uchwytach, a połączenie z belką górną realizowane jest za pomocą złącza kulowego. Gniazdo złącza wypełnione jest olejem.

 

 

Potrójna prowadnica belki górnej zapewnia lepsze prowadzenie

 

 

Górna belka jest prowadzona na trzech ułożyskowanych prowadnicach - jednej centralnej i dwóch bocznych. Tego rodzaju konstrukcja krawędziarki RICO zmniejsza deformacje belki występujące w trakcie pracy.

Synchronizacja optyczna - precyzja przede wszystkim

 

Odczyt pozycji belki odbywa się za pomocą liniałów optycznych renomowanej włoskiej firmy GIVI MISURE, zamontowanych na niezależnych od struktury prasy profilach „C”.

Odczyt pozycji w przypadku liniałów optycznych GIVI MISURE jest ponad 10 razy dokładniejszy niż

w przypadku powszechnie stosowanych liniałów magnetycznych. Poziom dokładności odczytu wynosi 0,003 mm

Szybsze zderzaki napędzane silnikami bezszczotkowymi

Prasy krawędziowe RICO - zderzaki - szybkie i precyzyjne

 

Precyzyjne i bardzo szybkie zderzaki napędzane silnikami bezszczotkowymi, precyzyjne śruby toczne, wysoka dokładność osi zderzaka. Dokładność pozycjonowania oś X - 0,05 mm, oś R - 0,1 mm, oś Z - 0,1 mm

Prędkości osi X - 500 mm/s , osi R - 170 mm/s , osi Z1 i Z2 - 2000 mm/s

Nowoczesne i przyjazne sterowniki

Proponujemy standardowo następujące sterowniki :

- ESA KVARA S630 - obsługa do 4 osi, ekran dotykowy, kolorowa grafika 2D

- DELEM DA-52S - obsługa do 4 osi, kolorowy ekran TFT, ergonomiczna klawiatura

- CYBELEC Cybtouch 8 PS - obsługa do 4 osi, dotykowy wyświetlacz, grafika 2D

W przypadku gdy prasa krawędziowa jest wyposażona w większą ilość osi CNC, proponujemy cały typoszereg zaawansowanych sterowników opcjonalnych DELEM i CYBELEC

Funkcja StandBy: zmniejszenie zużycia energii o 20%

Gdy prasa krawędziowa nie realizuje gięcia napęd jest wyłączany. Operator może korzystać z trybu programowania sterownika. Gdy jest gotowy do dalszego gięcia, załacza napęd i rozpoczyna pracę. Średnio przyjmuje się że oszczędność energii wyniesie 20% całej energii zużywanej przez maszynę.

Linie gięcia

Krawędziarki RICO - tandem z robotami

 

Prasy krawędziowe PRCB mogą pracować w układach dwóch lub więcej pras, są też przygotowane do łatwej integracji z robotem lub wieloma robotami.

 

Kilka filmów prezentujących prasy krawędziowe PRCB :

 

Katalog pras krawędziowych PRCB

Katalog ogólny RICO Portugalia

   

Katalog pras krawędziowych PRCB

 

Specyfikacja techniczna pras krawędziowych PRCB RICO

galeria
wstecz