Gilotyny do blach | Nożyce gilotynowe HGR

 

Gilotyny do blachy typ HGR zwane równiez nożycami gilotynowymi - RICO to precyzyjne urządzenia hydrauliczne, które gwarantują idealne cięcie blach na wymiar. Dzięki swojej sztywnej budowie i zastosowaniu unikalnych rozwiązań, gilotyna do blachy RICO realizuje cięcie bez jakichkolwiek zniekształceń, zadziorów czy skręceń, z zachowaniem doskonałej krawędzi ciętych blach.


Kluczowym elementem, który decyduje o doskonałej linii cięcia, jest system ułożyskowanych ramion, które podpierają nóż gilotyny RICO. W trakcie operacji cięcia, belka wraz z nożem poruszając się w kierunku góra-dół, znajduje się pomiędzy dwoma rzędami łożysk tocznych rozłożonych równomiernie na całej długości nożyc. Łożyska te, wywierając nacisk na belkę z obu stron, przeciwdziałają siłom odciągającym oba ostrza noża od siebie w trakcie cięcia blachy.
 
Wymuszają one prostoliniowość belki górnej , dzięki czemu eliminują niekontrolowane i nadmierne szczeliny pomiędzy ostrzami noża co jak wiadomo ma decydujący wpływ na perfekcyjną pracę nożyc gilotynowych RICO.
 
Korpus gilotyny do blachy jest zabudowany systemem wręg wzmacniających co dodatkowo zapobiega deformacjom i pozwala na budowę stosunkowo zwartej maszyny o dużych możliwościach precyzyjnej pracy. 
My nie oferujemy maszyny o ogromnych gabarytach i wysokiej wadze by zrównoważyć odkształcenia belki. My oferujemy innowacyjną maszynę która jest ponadprzeciętnie sztywna dzięki łożyskom podpierającym górną belkę oraz dzięki wręgowej strukturze zbudowanej starannie ze stali najwyższej jakości.
 
Gilotyna do cięcia blach RICO, w wyposażeniu standardowym posiada możliwość ustawienia kąta i szczeliny cięcia zależnie od grubości i gatunku ciętego materiału, zderzak posiada funkcję retrakcji - odsunięcia zderzaka w trakcie cięcia.
 
Proponujemy sterowniki ELGO Germany, Delem lub Cybelec które w zależności od wyboru typu sterownika pozwalają automatycznie ustawiać - pozycję zderzaka, kąt noża, szczelinę między nożami, niezależne od cięcia działanie docisków, długość cięcia (gdy tniemy krótkie kawałki blach nóż nie musi pokonywać pełnej drogi góra-dół), pracę różnorodnych podtrzymek tylnych, zderzaków przednich itd.  

 

Hydrauliczne gilotyny do blachy RICO Portugalia - innowacyjne urządzenia o doskonałej jakości, dokładności pracy oraz nadprzeciętnej stabilności i trwałości.

 

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z gilotynami do cięcia blach typ HGR RICO.

 

Cechy główne gilotyny do cięcia blachy RICO

 • Pionowe cięcie
 • Zmienny i ustawiany automatycznie kąt natarcia noża
 • Zmienna szczelina cięcia ustawiana zależnie od sterownika - ręcznie lub automatycznie
 • Ostrze noża podparte wielopunktowo i obustronnie na regulowanych łożyskach tocznych - wymusza prostą linię górnego noża w trakcie cięcia
 • Sterowniki renomowanych producentów - ELGO, DELEM, CYBELEC
 • System oszczędzania energii "STANDBY FUNCTION" - około 20% mniejsze zużycie prądu
 • Mocny i automatyczny zderzak wyposażony w wysokiej jakości hartowane śruby kulowe
 • RAE System RICO - retrakcja (odsuniecie) zderzaka
 • Noże wysokiej jakości prod. angielskiej lub niemieckiej
 • Przednie zabezpieczenie - osłona stała lub otwierana, tylne zabezpieczenie - kurtyna fotoelektryczna
 • Bogate wyposażenie dodatkowe, podtrzymki, systemy odbioru tylnego i przedniego...

Niezawodność nożyc gilotynowych

RICO restrykcyjnie dba o dobór komponentów stosowanych do produkcji swoich maszyn bazując na bogatym doświadczeniu nabytym w ciągu dziesięcioleci pracy. 
Wszystkie komponenty są certyfikowane zgodnie z normami europejskimi, dostarczane przez renomowane firmy z Niemiec, USA, Holandii, Włoch i Szwajcarii. Wszystkie elementy konstrukcyjne są obliczane według metody elementów skończonych, do produkcji użyta jest stal wysokiej jakości typów S275 i S355 JR J2 (+ N).

Estetyka wykończenia gilotyny

RICO dba o perfekcyjne wykończenie gilotyn do blachy bo wg naszego przekonania - co widać na zewnątrz zaświadcza o tym co znajduje się wewnątrz.

Pionowe cięcie ze zmiennym kątem natarcia

Nożyce gilotynowe Rico to maszyny pionowego cięcia. Belka ostrza noża jest podparta na łożyskach tocznych co pozwala na łatwą zmianę kąta oraz szczeliny cięcia w zależności od grubości ciętej blachy. Zmiana szczeliny i kąta ma kluczowy wpływ na jakość krawędzi cięcia.

Gilotyna do blach  - sztywna struktura maszyny

 

Gilotyny do blach typu HGR są zaprojektowane w taki sposób aby zapewnić optymalne zrównoważenie konstrukcji oraz minimalne odkształcenia podczas cięcia. Jest to monolityczna konstrukcja spawana, wzmocniona wieloma elementami poprzecznymi - wręgami, z blachy wysokiej jakości, certyfikowana i precyzyjnie zwymiarowana.

Prowadzenie belki na łożyskach - wymuszenie prostoliniowości noża gilotyny do blachy RICO

 

Belka noża jest wsparta na systemie ułożyskowanych podpór rozłożonych wzdłuż całej długości noża. Siła docisku łożysk do belki jest regulowana co gwarantuje skuteczne, precyzyjne i wielopunktowe podparcie noża, zapewniając jego prostoliniowość i świetną jakość cięcia. Cylindry są zainstalowane w części górnej struktury gilotyny, łączą się z belką za pomocą specjalnego uchwytu kulowego, działają w kierunku pionowym. Gdy ostrze noża jest wspierane przez łożyska na całej długości, tarcie jest minimalne, a odkształcenia maszyny są ściśle kontrolowane.

Zderzak tylny z retrakcją - szybko i precyzyjnie

 

Zderzak gilotyny do blachy RICO jest dostępny w dwóch wersjach, BGS na silniku tradycyjnym oraz BGA na serwonapędach.

Przeniesienie napędu dla obu rodzajów zderzaka odbywa się za pomocą hartowanych, precyzyjnych śrub kulowych, wysokiej jakości, zapewniając tym samym wysoką dokładność, szybkość i wytrzymałość.
Dzięki zastosowaniu systemu RAE (retrakcja) - zderzak odsuwa się automatycznie podczas cięcia co eliminuje zakleszczenia i skręcenia ciętego materiału.

 

Dociski - siła docisku zmienna zależnie od grubości blachy

 

Dociski z teflonowymi podkładkami, siła docisku zmienna zależnie od grubości ciętego materiału. Jest to ważne szczególnie przy cięciu delikatnego materiału, zabezpiecza powierzchnię blachy przed pozostawieniem śladów od docisku. Dla specyficznych blach jest możliwość zastostosowania podkładek np z Vulkolanu. Można włączyć dociski bez realizacji cięcia co przy cięciu do trasy pozwala na odpowiednie ustawienie blachy, dociśnięcie a następnie gdy operator uzna że blacha ustawiona jest właściwie, na wykonanie cięcia.

Podpory tylne, systemy odbioru tylnego - większa wygoda i szybkość pracy

 

Oferujemy kilka systemów podpierających blachę z tyłu od prostych pneumatycznych ramion, poprzez bardziej zaawansowane działające w poziomie, po zaawansowane systemy podparcia wraz z odbiorem i podaniem ciętych formatek poza strefę tylną maszyny. Systemy podpierające i odbiorcze poprawiają jakość ciętych blach, oraz zwiększają szybkość pracy. 

 

System odbioru małych detali z przodu, przyrząd do cięcia kątowego  - większa wygoda użytkowania

Nożyce gilotynowe RICO można doposażyć w różnorodne systemy np :

 • odbiór małych kawałków blachy z przodu maszyny - do 0,5 metra szerokości można odbierać do wózka z przodu bez potrzeby odbioru z przestrzenii tylnej
 • listwa z kątomierzem do cięcia nierównoległego do linii noża
 • podpory przednie o różnych długościach ze zderzakami manualnymi lub cyfrowymi
 • noże na pełną długość lub dzielone, także noże specjalne do szczególnie twardych materiałów
 • inne - zależnie od wymagań użytkowników maszyny RICO mogą być w dużym stopniu dostosowane

 

Sterowniki - ELGO, DELEM, CYBELEC - do wyboru

Sterownik gilotyny RICO - DELEM DAC360

W naszych gilotynach do blachy instalujemy standardowo sterowniki niemieckie ELGO P40 a opcjonalnie sterowniki DELEM lub Cybelec. Wszystkie sterowniki instalowane są na ruchomym ramieniu. Oto podstawowe funkcje sterownika standardowego :

 • Automatyczne ustawienie zderzaka na wprowadzoną wartość

 • Licznik skoków noża

 • Praca nożyc w cyklu automatycznym lub "krok po kroku"

 • Możliwość tworzenia i zapamiętywania programów cięcia

 • Włączenie/wyłączenie linii cieniowej

 • Automatyczna zmiana kąta cięcia

 • Automatyczna kontrola długości cięcia

 • Automatyczna kontrola szczeliny cięcia

Kilka filmów prezentujących gilotyny do cięcia blach HGR :

 

Katalog gilotyn do blachy

RICO Portugalia

Katalog ogólny RICO Portugalia
   

Katalog gilotyn do blachy HGR RICO Portugalia

 

 

Nożyce gilotynowe RICO - dane techniczne :

 

Specyfikacja Techniczna - nożyce gilotynowe RICO Portugalia